Header

Ayşegül Aldinç

Gazeteci Orhan Aldinç’le resim öğretmeni Süheyla Aldinç’in tek kızı olarak İstanbul’da doğdu. Eski adı “Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu” olan Marmara Üniversitesi Seramik Fakültesi, Seramik Bölümü’nden diploma aldı. Yıldız Porselen Fabrikası’nda altı yıl desinatör olarak çalıştı. Aynı yıllarda müzik çalışmalarını amatör olarak sürdürdü.

Ayşegül Aldinç’in sanat kariyeri ilk olarak 1981’de İrlanda’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’na Modern Folk Üçlüsü ile katılıp, Ali Kocatepe’nin bestesi olan “Dönme Dolap” isimli şarkıyı seslendirmesi ile başladı. 1988 yılında ilk albümü “Ve Ayşegül Aldinç” ile profesyonel müzik hayatına geçiş yaptı. ‘Karasevda’, ‘Gözlerin Su Yeşili’ gibi hitlerin bugüne kadar geldiği bu albümden sonra, 1991 yılından içinde “Sorma” gibi daha sonra bir çok önemli şarkıcı tarafından da söylenen hiti barındıran “Benden Söylemesi” isimli albümü yayınlandı. 1993’te Onno Tunç’un müzik yönetmenliğini yaptığı “Alev Alev” albümü ‘Alev Alev’, ‘Yanlışsın’, ‘Al Beni’ gibi hitler üretti.

1996’da çıkan “Söze Ne Hacet” isimli albüm ise ‘Alimallah’, ‘Beni Hatırla’, ‘Anladım Ben Seni’ gibi şarkılarla unutulmaz oldu. 2000 yılında çıkardığı “Nefes” albümünde ise ‘Ben Kimselere Yar Olmam’, ‘Haberi Yok’ ve albüme ismini veren ‘Nefes’ öne çıktı.